fbpx

Úzké cílení? Všeho moc škodí.

Myslíte si, že co nejvíce zúžit cílení je pro Vás ideální? Po přečtení tohoto článku možná změníte názor.

Na poli českého marketingu se nám rozmáhá takový nešvar. Zejména tedy srovnávání marketingových kanálů a vytváření nějakých univerzálních pravidel které budou platit všude. To však už z principu nemůže být pravda, už jen proto, že Facebook funguje na úplně jiném principu než tradiční PPC kanály jako Google Ads či sKlik. Jak je již patrné z názvu článku, budeme se bavit hlavně o cílení reklam a o výběru té nejvhodnější audience pro kterou budete servírovat Vaše kreativní skvosty.

Jaké jsou možnosti

Pokud už jste s nastavováním reklam na Facebooku přišli do styku, víte, že zde jsou možnosti takřka neomezené. Můžete cílit nejen na území, pohlaví, či věk. Můžete zúžit okruh uživatelů třeba dle toho, jaké mají zájmy, kolik na internetu utrácí, jak tráví sobotní večery, či zda jejich nejbližší přítel nemá v následujícím měsíci narozeniny. Pro kreativní markeťáky je toto jako pobyt v ráji, hned se Vám začnou hlavou honit nápady jak kterou cílovku využít, jak vše rozsegmentujete a budete nabízet těm nejužším cílovým skupinám přesně ty vybrané produkty, které si právě oni musí zaručeně koupit.

Ještě před dvěma lety toto fungovalo celkem obstojně, čím specifičtější výběr uživatelů jste naklikali, tím byly lepší výsledky. Nízké CPC, vysoké CTR, a jedna konverze za druhou. Je to však ideální i dnes?

Facebook Pixel dneška

Na tuto otázku si můžete sami odpovědět po dočtení článku. Jak říkám klientům, či studentům které sem tam školím, je důležité pochopit směr Facebooku a vnímat jeho vývoj. Pixel dnešní doby už totiž nemá cílení moc rád. Respektive, má rád když mu necháte prostor na to, vybrat si cílové uživatele sám. Pro ideální fungování potřebuje pár věcí: 

  • Kvalitní data ze kterých bude vycházet
  • Solidní rozpočet
Kvalitní data mu můžete dát vy. Můžete mu třeba nahrát CSV vašich zákazníků a vytvořit podobné publikum na které zacílíte pár prvních kampaní. Technik na naplnění Pixelu kvalitními daty je více a je to spíše na samostatný článek. Na toto téma také pořádáme školení, takže v případě zájmu nám napište a my Vám řekneme nejbližší termíny. Čím více má pixel dat, tím lépe Vám bude fungovat. Když spustíte totožnou reklamu na novém účtu s novým pixelem, a na účtu s 5ti letou historií, výsledky budou diametrálně odlišné. Zaběhnutý pixel s tisíci nasbíraných konverzí už ví přesně na koho cílit, a jakékoli zúžení je spíše na škodu, CPC se pak zvedá a výkon klesá.
Co se týče rozpočtu, jsem si vědom toho že jsme zde na tenkém ledě. Nikdo nechce utratit více peněz než je nezbytně nutné. Pamatujte si však že tato strategie na Facebooku většinou neuspěje. Je to důvod proč v České Republice Facebook chytá vlnu kritiky, a proč podnikatelé volí jiné kanály. Facebooku prostě musíte nechat volnou ruku, a to i v rozpočtu. Nezřídka nastavuji klidně 5 000,- na sadu reklam na den, přičemž sad spouštím najednou třeba 70. Není se třeba bát, když je kampaň dobře nastavená, rozpočet se vyčerpává dle Vašich možností, jde o to, že Facebook má svůj prostor, a nic ho nelimituje, což je pro něj ten naprosto nejideálnější scénář.

Jak tedy cílit?

Pro nové reklamní účty s novým pixelem doporučuji pár zahřívacích kampaní, kde ho navedete na publikum, které dle analýz je pro Vás konvertní a výdělečné. Kromě cílení na zájmy a demografické údaje silně doporučuji výše zmíněné custom audience, které vytvoříte z Vašeho historického seznamu zákazníků. Nejlépe se osvědčila audience lidí kteří nakoupili za posledních 180 dní. Z nich pak vytvořte 1% Look a Like audienci, a na tyto publika pošlete základní kampaně (Like, Traffic, Brand). Tím pixel správně nasměrujete a optimalizacemi ho vyškálujete na profi level. Další dobrou volbou na zahřátí pixelu je také cílení na zájmy, které však využívejte až po důkladné analýze, ať bezmyšlenkovitě nevyhazujete rozpočet z okna. Až naplníte pixel dostatkem událostí, můžete od cílení postupně upouštět.

Pro účty kterým už pixel funguje alespoň 6 měsíců, a má nasbíráno více než 500 000 událostí (to je důležitější hodnota než stáří pixelu), doporučuji cílení nechat co nejširší. Samozřejmě je to i o produktu který nabízíme, ve většině odvětví se nám však osvědčilo necílit vůbec. Je mnoho dalších nastavení s kterými si můžete hrát, abyste našli tu nejideálnější kampaň, cílení tak nechte na Facebooku. Zkuste si hrát s konverzními okny, biddingem, a v neposlední řadě se samotnými vizuály reklam.

Platí to pro všechny typy kampaní?

Ne, neplatí. Prostor nechte Facebooku u konverzních kampaní, které mají za cíl přímý prodej novým zákazníkům. Opakem je tomu logicky u remarketingových kampaní, kde je cílení jasné, avšak má tolik možností že je to spíše na samostatný článek. Dále určitě používejte užší cílení také u specifických produktů, kde je potřeba jej ukázat úzce vybranému publiku.

Závěr

Jako vždy doporučuji testovat, testovat, a testovat. Berte však informace z tohoto článku v potaz, nechte Facebooku při cílení co nejvíce volnosti, je to geniální nástroj s nezměrným množstvím dat a pokud se budete držet základních pravidel, budou jeho data hrát ve Váš prospěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *