fbpx

Open Graph: Co to je a k čemu je dobrý?​

Už jste slyšeli výraz Open Graph? Je pro Vás důležitý, nebo si s tímto výrazem nemusíte lámat hlavu? Přečtěte si článek

Open Graph: Co to je a k čemu je dobrý?

Open Graph protokol (zkráceně Open Graph) jsou strukturovaná data, která se přidávají do HTML kódu stránek. Díky níže uvedeným meta tagům tak máte v moci podobu úryvků stránek vašeho webu na sociálních sítích jako je Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest 
či komunikační platformě Slack. Pojďme si značky představit blíže.

Základní Open Graph meta tagy

Jaké jsou hlavní OG meta značky?

1. og:url
2. og:title
3. og:description
4. og:image

Hodnota “url” obsahuje kanonickou URL adresu stránky či objektu, který sdílíte na sociální sítě. Hodnota “title” kopíruje titulek stránky, “description” pak její popis. Hodnota “image” pak představuje obrázek, který chcete na sítích využívat (obyčejně na webu máte nahraných více rozměrů) a obsahuje jeho URL adresu.

Další doporučené Open Graph tagy

5. og:type
6. og:locale
7. og:site_name

Vlastnost “type” určuje typ stránky. Většinou vám půjde o produkt e-shopu, takže content vlastnosti “type” bude “product”. Tato vlastnost je srovnatelná se Schema typy, které se využívají pro strukturovaná data určená k zobrazení ve výsledcích vyhledávání na Google. Hodnota “locale” popisuje lokalitu cílení stránky. V drtivé většině budete cílit na české publikum, takže content bude “cs”. Vlastnost „locale“ je podobná atributu hreflang, který se k zacílení na publikum používá v SEO. Hodnota „site_name“ popisuje název stránky. Vlastnost však nepatří mezi vyžadované vlastnosti.

A jak vypadá jejich zápis v hlavičce webu?

<meta property=”og:site_name” content=”Název stránky”/>
<meta property=”og:title” content=”Titulek stránky produktu”/>
<meta property=”og:description” content=”Krátký popis produktu.”/>
<meta property=”og:type” content=”product”/>
<meta property=”og:image” content=”https://www.vasedomena.cz/url-obrazku.jpg”/>
<meta property=”og:locale” content=”cs_CZ”/>

Proč Open Graph stojí za vaši pozornost?

Máte e-shop a jste aktivní na sociálních sítích? Pak Open Graph potřebujete jako pes drbání. Pokud budete používat meta značky, budete mít pod kontrolou, co se na sociálních sítích zobrazuje a potenciálně pozvednete návštěvnost do jiné dimenze. 

Větší proklikovost znamená, že váš produkt, respektive podoba jeho prezentace, uživatele zaujala a přitáhla na váš internetový obchod. Díky Open Graph značkám poskytujete kontext ke svému obsahu. 

Byť třeba Twitter má vlastní meta značky Twitter Cards, tak v případě jejich absence plně podporuje Open Graph. Taková optimalizace se tedy určitě vyplatí!

Nevíte zda máte ve svém e-shopu vše nastaveno správně? Mrkněte na naší službu Audit e-shopu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *