fbpx

Jak začít s Facebook marketingem?

Nový Business Manager, nový Pixel, nová stránka.. Jak začít, na co se soutředit a jak dosáhnout velikosti?

V první řadě je potřeba si přiznat, že každý začínal od nuly, a na startovní pozici kde se právě nacházíte, se před Vám nacházel každý e-shop. Mnoho e-shopařů kteří se rozhodnout začít využívat Facebook marketing však dělá plno chyb, které je ve výsledku stojí mraky peněz a zbytečně investovaného času.

Facebook miluje algorytmy a pravidla, není tomu jinak ani v případě samotného začátku inzerce na Facebooku. Pojďme si říci jak nejlépe začít, tak aby to mělo význam do budoucna, a vy jste proti sobě nepoštvali Facebook dříve, než začnete. 

Návodů jak si založit Business Manager, integrovat pixel a vytvořit katalog je všude spousty, tím čas ztrácet nebudeme. Berme to tedy tak že v tuto chvíli máte svůj Business Manager, správně integrovaný Facebook pixel na webu, a katalog připravený na inzerci a propojený s pixelem.

Zahřívací kampaně

1. Like na stránku

Pokud máte Facebookovou stránku nově založenou, je třeba sem nahnat nějaké fanoušky. Ne že by Vám to přineslo jakýkoliv okamžitý prodej, ale získáte určitý social proof. No uznejte, budete raději nakupovat v obchodě který má 50 000 fanoušků nebo na tom, kde to ve fanouškovské základně zeje prázdnotou?

Jako přidaná hodnota je při získávání fanoušků samozřejmě to, že si pomalu budujete audienci pro budoucí postování příspěvků, které Vám už zisk přinášet budou. 

TIP: Budujte si s fanoušky vztah, nepostujte jen produktové nabídky a slevy. Přidávejte fotky ze zákulisí, zapojujte fanoušky do akce pomocí soutěží, či se jich ptejte na názor pomocí anket, to vše Vám z dlouhodobého hlediska přinese obrovskou hodnotu.

2. Traffic (Návštěvnost)

Když už máte nějaké fanoušky a začíná to u Vás trochu žít, je na čase dostat na e-shop ty správné lidi. Ze začátku nepočítejte s tím, že Facebook sám vybere ty lidi, kteří u Vás hned první den nakoupí, to bude umět až za nějaký čas, když mu poskytnete dostatek relevantních dat.

Nicméně začít někde musíte. Pro správné zahřátí pixelu by tyto první návštěvníci měli být zrcadlem Vašich zákazníků. Pokud již ze zkušenosti víte, kdo je Váš zákazník, zacilte kampaň na lidi podle jejich demografických údajů, zájmů, nebo poskytněte Facebooku csv soubor s Vašimi již nasbíranými kontakty (pokud již nějaké máte). 

Cílení na Facebooku je legendární a kreativitě se zde meze nekladou. Nikdy jindy v budoucnu nebudete mít povinnost cokoliv úzce cílit, jelikož do budoucna doporučuji necílit téměř vůbec a nechat to na Pixelu, který to stejně udělá nejlíp sám. Na začátku je to však nutné, potřebujete zahřát Pixel a naladit ho na Vaší vlnu, seznámit ho s Vašimi zákazníky, naučit ho, po kom má sáhnout… 

3. Reach (Dosah)

Současně s trafficovou kampaní je vhodné pustit dosahovku a budovat tak povědomí o Vaší značce mezi lidmi. Zde cílit můžete totožně jako u návštěvnostní kampaně, nebo to nechat nezacílené, tyto kampaně jsou velmi levné, a pokud neprodáváte opravdu specifický sortiment, nikdy nevíte, kdo je Váš potencionální zákazník, či či se o Vás nezmíní někomu ze svých známých kdo Váš potencionální zákazník určitě je. 

TIP: Kampaně pro budování značky pouštějte co nejširšímu publiku. Dělají to tak největší světové značky, nebudeme přece vymýšlet kolo.

A co dál?

Zároveň s kampaněmi samozřejmě tvořte obsah na samotné stránce, komunikujte s lidmi a budujte si pevné základy.

Možná se divíte, kde jsou konverzní kampaně, či dokonce remarketing.. SAKRA, PROČ TAM NENAPSAL DYNAMICKÝ REMARKETING, JÁ HO CHCI!!..

Pravda je taková že ani konverzní kampaně, ani remarketingové kampaně se v začátku na Facebooku prostě nepouští. Není to z důvodu, že by Vás někdo neměl rád, nebo by Vám nechtěl dopřát zaslouženou dávku konverzí. Je to zkrátka proto, že aby Facebook Pixel tyto kampaně mohl dělat efektivně a vy jste zbytečně nepřišli o peníze při nulových výsledcích, potřebuje k tomu dostatečné množství dat.

Konkrétně se jedná o číslo 100 000 událostí přijatých Facebook Pixelem z webových sránek/e-shopu. Toto číslo myslím není nikterak tajné, a nám ho sdělil náš kolega/partner, který pracuje přímo pro Facebook a radí nám s kampaněmi. Počet přijatých událostí zjistíte ve svém Business Manageru po rozklliknutí menu a kliknutí na záložky “Pixely“.

Až nabíráte oněch 100 000 událostí, bude správný čas nasadit první kampaně zaměřené na prodej, a také na remarketingové kampaně různých druhů. O tom však v jiném článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *